Typy budynków mieszkalnych
- Szczegóły
Budynki mieszkalne dzielimy na dwa podstawowe rodzaje, tj. jednorodzinne i wielorodzinne. W każdej z tych kategorii mieści się kilka typów zabudowań, a podział ten wynika przede wszystkim z ulokowania mieszkania w przestrzeni. W tym wpisie typy budynków mieszkalnych zostaną nie tylko wyliczone, ale i scharakteryzowane.
Rodzaje budynków jednorodzinnych
Pierwszym typem budynku mieszkalnego jednorodzinnego jest wolnostojący dom. Mieszczą się w nim maksymalnie dwa mieszkania, zaś jego bryła (zgodnie z nazwą) jest położona poza innymi zabudowaniami.
Z kolei dom w zabudowie bliźniaczej cechuje się tym, iż jedna ze ścian zewnętrznych przylega do ściany zewnętrznej drugiej bryły. Oba budynki mają jednak po trzy odrębne ściany zewnętrzne (elewacje). O ile zabudowa bliźniacza obejmuje dwa obiekty, tak dom w zabudowie szeregowej może mieścić ich od trzech aż do kilkunastu. Budynki w zabudowie szeregowej przylegają do siebie ścianami. Podobna zasada obowiązuje w przypadku zabudowy grupowej, zwanej gniazdową. Domy również do siebie przylegają, ale są skupione wokół wspólnej przestrzeni, takiej jak plac. Równie interesująca jest zabudowa atrialna, w której budynki nie posiadają ścian zewnętrznych: przylegają do siebie dwoma lub nawet trzeba elewacjami. Nazwa tego typu domu jednorodzinnego pochodzi od wspólnego dziedzińca, czyli atrium.
Jakie są typy budynków wielorodzinnych?
Jednym z typów budownictwa wielorodzinnego jest budynek punktowy, zwany także punktowcem. Przykładem takiego zabudowania jest wieżowiec. Cechą charakterystyczną takiego budynku wielokondygnacyjnego jest centralny pion komunikacyjny, posiadający minimum jedną klatkę schodową. Każde mieszkanie ma dostęp do naturalnego światła z dwóch stron. Oświetlenie z jednej strony, dwa mieszkania na każdej kondygnacji, segmenty z klatkami schodowymi – to cechy klatkowca. Taką strukturę mają popularne „bloki” mieszkaniowe. Z kolei wyróżnikiem korytarzowców jest długi korytarz, z którego przechodzi się do mieszkań. Podobnym typem jest galeriowiec, w którym do mieszkań prowadzi galeria zlokalizowana przed elewacją.