Nowa inwestycja budowlana – na jakim etapie budowy najlepiej kupić w niej mieszkanie?
- Szczegóły
Niektórzy inwestorzy wolą zainwestować w przysłowiową „dziurę w ziemi”, czyli mieszkanie w budynku, który dopiero powstaje. Inni decydują się na zakup lokalu dopiero, gdy przedsięwzięcie dobiega końca. Kiedy jest właściwy moment na kupno mieszkania? Wyjaśniamy na co powinien przygotować się inwestor i jakie konsekwencje finansowe może mieć podjęta przez niego decyzja.
Inwestycja budowlana w trakcie realizacji
Kupno mieszkania w budynku, który ma dopiero powstać często wiąże się ze sporymi rabatami. Deweloperzy oferują pierwszej grupie inwestorów zniżki lub specjalne warunki. Kolejną przewagą kupna mieszkania przed rozpoczęciem budowy jest możliwość zarezerwowania najbardziej atrakcyjnych lokali, które najszybciej znikają z rynku pierwotnego, bo są najbardziej poszukiwane. Mowa o mieszkaniach dwu- oraz trzypokojowych, które mają funkcjonalny rozkład pomieszczeń.
Zainteresowani podejmują jednak decyzję wyłącznie na podstawie wizualizacji i obietnicy dewelopera. Z tego powodu niezwykle ważne jest, aby dokładnie sprawdzić dotychczasową działalność firmy, zapoznać się z jej realizacjami (choćby inwestycjami budowlanymi w toku) i zasięgnąć opinii na temat jej działalności. Rzetelny deweloper nie figuruje w rejestrze dłużników, ma uregulowany status prawny i cieszy się doskonałą renomą. Trzeba też pamiętać, że kredyt na mieszkanie w trakcie budowy jest zwykle wyższy, bo inwestor musi ponieść dodatkowe koszty (takie jak ubezpieczenie pomostowe). Pod rozwagę należy wziąć także dłuższy czas oczekiwania na mieszkanie i związane z tym koszty wynajmu innego lokum.
Z czym wiąże się zakup gotowego mieszkania?
Gdy inwestycja budowlana dobiegła końca, wybór dostępnych jeszcze lokali jest znacznie mniejszy niż na początku przedsięwzięcia. Trzeba liczyć się z tym, że mieszkanie będzie miało nietypowy układ pokoi lub duży metraż (przekraczający powierzchnię 60 metrów kwadratowych, która to cieszy się dużym zainteresowaniem kupujących). Zaletą takiego rozwiązania jest natomiast fakt inwestowania w istniejącą nieruchomość.
W tym przypadku kredyt zwykle nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Niewątpliwą korzyścią jest także możliwość szybszego wprowadzenia się do własnego „M”.